Connect with us

Uncategorized

Sports Writers weekly rankings

Here are the most recent weekly rankings from the Alabama Sports Writers polls as of Thursday April 15, 2021.

SWA SOFTBALL RANKINGS

CLASS 7A

Hewitt-Trussville (32-2-1)
Fairhope (24-2)
Spain Park (24-5-1)
Bob Jones (24-3)
Thompson (30-5)
Austin (27-7)
Vestavia Hills (19-11)
Auburn (22-6)
Central-Phenix City (22-5)
Sparkman (17-4)
Others nominated: Albertville (16-10), Alma Bryant (13-6), Baker (10-17), Daphne (15-15), Dothan (28-7), Hoover (20-11), Oak Mountain (17-11), Theodore (24-8), Tuscaloosa County (20-15).

CLASS 6A
Athens (29-7)
Helena (29-7)
Spanish Fort (26-4)
Springville (24-8)
Buckhorn (24-12)
Hazel Green (23-12)
Pell City (22-4-2)
Hillcrest-Tuscaloosa (29-7)
Mortimer Jordan (11-13-1)
Baldwin County (10-5)
Others nominated: Chelsea (19-11), Chilton County (22-12), Cullman (17-9), Fort Payne (20-7), Hartselle (21-14), Muscle Shoals (20-2), Saraland (18-10), Scottsboro (15-10-1), Wetumpka (22-10).

CLASS 5A
Faith Academy (16-2-1)
Tallassee (18-8-2)
Brewbaker Tech (22-5)
Elmore County (24-8)
Hayden (25-5-1)
Ardmore (19-13)
Satsuma (22-6)
Corner (19-8)
Alexandria (21-9)
West Point (15-14-2)
Others nominated: Andalusia (17-11-1), East Limestone (15-10-1), John Carroll (19-8), Lawrence County (21-15), Lincoln (19-18), Rehobeth (15-14).

CLASS 4A
Rogers (27-5)
Curry (33-7)
Cleburne County (21-9)
Northside (28-7)
Madison County (26-8)
North Jackson (21-13-1)
LAMP (19-7)
Dale County (17-15)
Etowah (24-7)
St. James (16-6)
Others nominated: Alabama Christian (12-15), American Christian (14-11), Cherokee County (13-9), Gordo (22-14-1), Madison Academy (14-2), Priceville (17-10-1), West Morgan (13-20), Wilson (18-12).

CLASS 3A
Prattville Christian (19-6)
Plainview (25-4-1)
Houston Academy (24-4)
Pleasant Valley (23-12)
Mobile Christian (19-6)
Wicksburg (25-13)
Opp (26-9-1)
Oakman (13-8)
Winfield (23-11-1)
Danville (16-13)
Others nominated: Beulah (17-11), Childersburg (15-7), Collinsville (10-10-1), Elkmont (12-9-1), Geraldine (12-8-1), Ohatchee (18-11-1).

CLASS 2A
Pisgah (18-5)
Sumiton Christian (19-9)
G.W. Long (16-2)
Hatton (19-13)
Mars Hill Bible (24-11)
Leroy (30-4)
Orange Beach (21-7)
Spring Garden (16-5)
Sand Rock (16-13-1)
Red Bay (17-9)
Others nominated: Falkville (12-14), Locust Fork (11-4), Vincent (17-6), West End (7-4).

CLASS 1A
Brantley (17-6)
Skyline (16-7)
Kinston (13-10)
South Lamar (17-10)
Holy Spirit (7-10)
Appalachian (10-3)
Belgreen (13-14)
Sweet Water (15-15)
Athens Bible (10-8)
Waterloo (10-16)
Others nominated: Berry (13-13), Cherokee (19-6), Millry (16-9), Woodland (14-15-2).

AISA
Pike Liberal Arts (22-7)
Macon East (36-14)
Clarke Prep (26-5)
Bessemer Academy (20-5)
Glenwood (24-13-1)
Hooper Academy (24-12)
Edgewood (20-14)
Southern Academy (22-4)
Lakeside (14-15)
Abbeville Christian (15-11)
Others nominated: None.

ASWA BASEBALL RANKINGS

CLASS 7A
Hewitt-Trussville (25-2)
Auburn (25-2)
Central-Phenix City (26-3)
Florence (20-7)
Bob Jones (23-13)
James Clemens (23-12)
Vestavia Hills (19-9)
Dothan (21-6)
Sparkman (16-8)
Spain Park (19-10)
Others nominated: Enterprise (18-10), Grissom (18-11), Oak Mountain (17-14), Prattville (19-12), Smiths Station (20-11).

CLASS 6A
Faith Academy (24-4)
Oxford (23-5)
Helena (21-6)
Cullman (23-10)
Hartselle (21-10)
Saraland (20-7)
Chelsea (20-13)
Hillcrest-Tuscaloosa (23-9)
Gulf Shores (20-8)
Mortimer Jordan (28-4)
Others nominated: Calera (16-9), Eufaula (19-10), Hazel Green (20-15), Hueytown (25-9), Jasper (20-8), Southside-Gadsden (18-7), Spanish Fort (18-12), Stanhope Elmore (20-7), Wetumpka (20-7).

CLASS 5A
Russellville (30-4)
Andalusia (19-5)
Leeds (22-6)
Rehobeth (19-3)
UMS-Wright (17-8)
Madison Academy (22-9)
Shelby County (17-7)
Alexandria (17-7)
Lawrence County (17-9)
Holtville (20-8)
Others nominated: Charles Henderson (11-12), Elmore County (17-7), Headland (13-6), Pike Road (17-7), St. Paul’s (12-8).

CLASS 4A
Gordo (18-4)
American Christian (21-11)
Mobile Christian (22-3)
West Limestone (24-5)
North Jackson (22-8)
Straughn (15-4)
Bibb County (18-7)
Alabama Christian (15-10-1)
Deshler (16-8)
Oneonta (17-5-1)
Others nominated: Cherokee County (14-12), Curry (16-9), Oak Grove (18-10), Priceville (17-12), St. James (19-8), Wilson (14-9).

CLASS 3A
T.R. Miller (24-1)
Piedmont (22-4)
Fyffe (18-0)
Phil Campbell (24-3)
Bayside Academy (17-4)
Opp (17-5)
Hokes Bluff (14-5)
Providence Christian (16-9)
Winfield (21-10)
Houston Academy (19-7)
Others nominated: Childersburg (20-8), Danville (11-9), Elkmont (12-6), Geraldine (12-12), Lauderdale County (15-7), Ohatchee (14-8).

CLASS 2A
St. Luke’s (19-3)
Westbrook Christian (18-6)
Spring Garden (18-10)
Ariton (17-8)
Decatur Heritage (22-5)
Mars Hill (17-13)
North Sand Mountain (11-3)
Ider (19-8)
Colbert County (25-7)
G.W. Long (12-10)
Others nominated: Falkville (17-9), Leroy (18-13), Sand Rock (12-8).

CLASS 1A
Lynn (16-2)
Brantley (14-7)
Sweet Water (16-10)
Bayshore Christian (16-7)
Maplesville (10-5)
Lindsay Lane (14-9)
Hackleburg (16-7)
Donoho (14-7)
Faith-Anniston (17-7)
Red Level (10-8)
Others nominated: Athens Bible (10-9), Covenant Christian (13-12), Florala (4-7), Sumiton Christian (10-16).

AISA
Pike Liberal Arts (18-4-1)
Glenwood (27-9)
Bessemer Academy (25-5)
Lowndes Academy (19-9)
Macon East (21-8)
Patrician (19-5)
Wilcox Academy (17-5)
Chambers Academy (21-6)
Morgan Academy (18-6)
Edgewood (14-13)
Others nominated: Autauga Academy (12-8), Jackson Academy (13-6-1), Clarke Prep (16-13), Escambia Academy (18-11-1).

Founder/Publisher of Central Alabama Scoreboard. Former sportsguy, managing editor, currently working for the City of Tallassee as a Public Information Specialist and grant writer.

Support Our Family!

These businesses support us, please support them!
BRowns Pest Control
http://www.ppsriverregion.com/
Advertisement
Advertisement

Latest

Facebook

More in Uncategorized