Connect with us

Featured

2021 Alabama All-State Football Announced

Central Al Scoreboard

Throughout the 2021 season student-athletes built a legacy of blood, sweat and tears. For some the work was not reflected in their records, but in the memories built week to week to week. For others their grind led to postseason glory. No matter the outcome they should all be celebrated for their accomplishments. 

However, there are those whose labors rose to the top and should be celebrated as being the best of the best. That’s what it means to be an All-State Athlete and Coach. The list below features student-athletes from throughout the AHSAA and the AISA as voted on by members of the Alabama Sports Writer’s Association. 

Say hello to the 2021 Alabama All-State team:

CLASS 7A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Conner Harrell, Thompson, Sr., 6-1, 190

      RB: Mykel Johnson, Enterprise, Jr., 5-9, 170

      RB: Kierstan Rogers, Theodore, Sr., 6-0, 215

      RB: Ahamari Williams, Hoover, Jr., 5-9, 188

      WR: Karmello English, Central-Phenix City, Jr., 6-1, 175

      WR: Omari Kelly, Hewitt-Trussville, Sr., 6-2, 175

      WR: Ryan Peppins, Thompson, Sr., 5-8, 160

      OL: Drew Bobo, Auburn, Sr., 6-5, 300

      OL: Eston Harris, Auburn, Sr., 6-6, 295

      OL: Riley Quick, Hewitt-Trussville, Sr., 6-6, 255

      OL: Stanton Ramil, Thompson, Jr., 6-7, 295

      OL: Maddox Sunderman, Bob Jones, Jr., 6-4, 306

      PK: Josh Owsley, Auburn, Sr., 6-0, 165

Defense

      DL: Justice Finkley, Hewitt-Trussville, Sr., 6-1, 255

      DL: Bradyn Joiner, Auburn, Jr., 6-3, 325

      DL: Tomarrion Parker, Central-Phenix City, Jr., 6-4, 210

      DL: Peter Woods, Thompson, Jr., 6-4, 270

      LB: Jeremiah Alexander, Thompson, Sr., 6-2, 250

      LB: Powell Gordon, Auburn, Sr., 6-3, 220

      LB: Daelon Smith, Theodore, Sr., 6-1, 220

      LB: James Smyre, Central-Phenix City, Sr., 6-3, 220

      DB: TreQuon Fegans, Thompson, Sr., 6-2, 185

      DB: JQ Hardaway, Central-Phenix City, Sr., 6-3, 195

      DB: Jahlil Hurley, Florence, Jr., 6-2, 170

      DB: Tony Mitchell, Thompson, Jr., 6-1, 190

      P: Mitchell Towns, Vestavia Hills, Sr., 6-3, 180

Athlete

      Rayshawn Hardy, Bob Jones, Jr., 6-2, 205

      Giovanni Lopez, James Clemens, Jr., 6-1, 215

      Justin Pegues, Thompson, Sr., 5-10, 175

      Evan Smith, Oak Mountain, Sr., 5-10, 180

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Caleb Nix, Central-Phenix City, Sr., 6-0, 200

      RB: James Hammonds, Hewitt-Trussville, Sr., 5-9, 170

      RB: C.J. Miller, Gadsden City, Sr., 5-11, 236

      RB: Dante Snodgrass, James Clemens, Sr., 5-8, 180

      WR: Bakari Dailey, Auburn, Sr., 6-1, 165

      WR: Keymari Pittman, James Clemens, Jr., 5-5, 140

      WR: Ryheem Quinney, Theodore, Sr., 5-10, 180

      OL: Richazaire Francisque, Central-Phenix City, Sr., 6-1, 285

      OL: Jacob Galmiche, Daphne, Sr., 6-2, 300

      OL: Harrison Gammill, Enterprise, Sr., 6-2, 225

      OL: Logan Lanicek, Fairhope, Sr., 6-4, 320

      OL: Terrant Young, Sparkman, Sr., 6-2, 285

      PK: Peyton Argent, Hoover, Jr., 6-1, 195

Defense

      DL: Markus Clark, Hoover, Sr., 6-0, 258

      DL: Terrell Jones, Hoover, Sr., 6-5, 261

      DL: Hunter Osborne, Hewitt-Trussville, Jr., 6-4, 255

      DL: James Quinnelly, Daphne, Sr., 6-4, 275

      LB: Josh Carter, Hoover, Sr., 6-4, 227

      LB: Brad Harper, Auburn, Sr., 6-1, 210

      LB: Rowan Jones, Bob Jones, Jr., 5-10, 190

      LB: Jax Van Zandt, Thompson, Sr., 6-1, 225

      DB: Will James, Theodore, Jr., 6-0, 170

      DB: Rodney Johnson, Gadsden City, Sr., 5-11, 164

      DB: Jamal Mayers, James Clemens, Jr., 5-11, 160

      DB: Dale Miller, Hoover, Jr., 5-10, 177

      P: Cade Lancaster, Tuscaloosa Co., Jr., 6-2, 180

Athlete

      Tyler Bradley, Daphne, Sr., 5-8, 180

      Jamari Hawkins, Baker, Sr., 5-11, 180

      Cole Turner, Vestavia Hills, Sr., 6-2, 180

      Jayven Williams, Baker, Sr., 6-1, 180

HONORABLE MENTION

      QB: Josh Flowers, Baker, So., 6-3, 210

      QB: Bennett Meredith, Hoover, Sr., 6-3, 208

      RB: Amare Griffin, Enterprise, So., 5-8, 165

      RB: Terrance Salter, Bob Jones, Sr., 5-9, 200

      WR: Matthew Rozier, Sparkman, Jr., 5-10, 170

      WR: Kam White, Huntsville, Jr., 6-2, 180

      OL: Hoke Smith, Vestavia Hills, Sr., 6-3, 315

      OL: Edgerrin Watson, James Clemens, Sr., 6-3, 290

      PK: Luke Freer, Fairhope, Sr., 6-3, 210

      PK: Ethan Paul, Central-Phenix City, So., 5-10, 160

      DL: Ronnie Mageo, Fairhope, Sr., 6-5, 250

      DL: Gavin Nelson, Oak Mountain, Sr., 6-5, 250

      LB: Houston Owen, Vestavia Hills, Jr., 5-11, 190

      LB: Russell Shaw, Davidson, Sr., 5-9, 220

      DB: Corbitt Grundhoefer, Oak Mountain, Sr., 6-0, 175

      DB: Peyton Nero, Fairhope, Sr., 5-10, 185

      P: None.

      ATH: Maurice Jones, Austin, So., 5-9, 185

      ATH: Justin Powe, Davidson, Sr., 5-11, 200

COACH OF THE YEAR

      Chad McGehee, James Clemens

CLASS 6A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Khalib Johnson, Clay-Chalkville, Sr., 6-2, 205

      RB: Braylon McReynolds, McGill-Toolen, Sr., 5-7, 180

      RB: Edward Osley, Clay-Chalkville, Sr., 6-0, 190

      RB: L.T. Sanders, Gardendale, Sr., 5-9, 200

      WR: Deandre Coleman, Hueytown, Sr., 6-4, 205

      WR: Kobe Prentice, Calera, Sr., 5-10, 180

      WR: Jarel Williams, Saraland, Sr., 6-3, 180

      OL: Wilder Hines, Mountain Brook, Sr., 6-0, 210

      OL: Kyle Pilkington, Oxford, Sr., 6-0, 245

      OL: Braxton Quattlebaum, Hartselle, Sr., 6-2, 275

      OL: Cooper Wilson, Spanish Fort, Sr., 6-0, 215

      OL: Nathan Wright, Gardendale, Sr., 6-3, 270

      PK: Alex McPherson, Fort Payne, Sr., 5-10, 153

Defense

      DL: Kelby Collins, Gardendale, Jr., 6-4, 250

      DL: Trevon McAlpine, Saraland, Sr., 6-3, 280

      DL: Jaquavious Russaw, Carver-Montgomery, Jr., 6-3, 235

      DL: Yhonzae Pierre, Eufaula, Jr., 6-3, 233

      LB: Drew Ball, Cullman, Sr., 5-10, 200

      LB: DJ Barber, Clay-Chalkville, So., 6-0, 205

      LB: John McMillan, Mountain Brook, Sr., 5-9, 175

      LB: Austin Yelder, Lee-Montgomery, Sr., 5-10, 205

      DB: Willie Butler, Saraland, Sr., 5-11, 180

      DB: Miguel Mitchell, Oxford, Sr., 6-1, 205

      DB: Julius Owens, Lee-Montgomery, Sr., 6-2, 171

      DB: Jarell Stinson, Opelika, Sr., 5-10, 165

      P: Luke Williams, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr., 6-0, 175

Athlete

      Jaylen Mbakwe, Clay-Chalkville, So., 6-1, 180

      Ty Mims, Baldwin Co., Sr., 5-6, 165

      Ronnie Royal, Gulf Shores, So., 5-10, 175

      Earl Woods, Hueytown, Jr., 5-10, 170

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Ethan Crawford, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr., 6-0, 205

      RB: Taven Curry, Robertsdale, Sr., 6-1, 205

      RB: Makhi Hughes, Huffman, Sr., 5-11, 194

      RB: Johnny Morris, Spanish Fort, Sr., 5-9, 195

      WR: Jackson Beatty, Mountain Brook, Jr., 6-0, 155

      WR: Izayah Fletcher, Hartselle, Jr., 6-2, 180

      WR: Marquarius White, Clay-Chalkville, Sr., 5-11, 160

      OL: Cameron Ambrose, Pinson Valley, Sr., 6-5, 265

      OL: Kenton Jerido, Northridge, Sr., 6-3, 310

      OL: Alex Moorer, Briarwood, Sr., 6-2, 290

      OL: Caleb Newell, Pelham, Sr., 6-3, 315

      OL: Patrick Screws, Eufaula, Jr., 6-6, 315

      PK: Trey Stoddard, Muscle Shoals, Jr., 5-8, 175

Defense

      DL: Javon Edwards, McGill-Toolen, Sr., 6-1, 194

      DL: John Gilbert, Southside-Gadsden, Sr., 6-2, 225

      DL: Jacob McRae, Decatur, Sr., 6-1, 255

      DL: Jabrel Snowden, Spanish Fort, Sr., 6-1, 225

      LB: Evan Brown, Hueytown, Sr., 5-10, 180

      LB: Jordan Dobbins, Oxford, Sr., 6-0, 205

      LB: Taylor Love, Opelika, Sr., 6-1, 210

      LB: Kaleb Moore, Hartselle, Sr., 6-0, 221

      DB: Jamar Kay, Cullman, Sr., 5-11, 150

      DB: Dylan Sessions, Cullman, Sr., 6-1, 180

      DB: Jayden Sweeney, Clay-Chalkville, Sr., 6-1, 180

      DB: Dallas Young, Gardendale, Jr., 6-0, 180

      P: Haddon Stubbs, Briarwood, Sr., 5-11, 185

Athlete

      Wes Johnson, Arab, Sr., 6-2, 190

      Jordan Louie, Paul Bryant, Jr., 5-11, 202

      Austin Morris, Mortimer Jordan, Sr., 6-4, 185

      Jakel Williams, Lee-Montgomery, Sr., 5-8, 162

HONORABLE MENTION

      QB: JT Blackwood, Hartselle, Sr., 6-2, 210

      QB: Christopher Vizzina, Briarwood, Jr., 6-4, 200

      RB: Ri Fletcher, Hartselle, So., 5-9, 165

      RB: Jordan Washington, Helena, So., 6-1, 205

      WR: Sidney Franklin, Carver-Montgomery, Sr., 6-0, 170

      WR: Corri Milliner, Benjamin Russell, Jr., 6-2, 171

      OL: Caden Hooper, Minor, Sr., 6-4, 285

      OL: Collin Wright, Muscle Shoals, Sr., 6-5, 310

      PK: Crawford Lang, Hartselle, Jr., 5-10, 185

      DL: Joel Logan, Helena, Sr., 6-5, 220

      DL: Jonathan Pugh, Arab, Sr., 6-0, 215

      LB: Mitchell Duquette, Arab, Sr., 6-0, 215

      LB: Nick Rigdon, Gardendale, Sr., 5-10, 185

      DB: Naeem Offord, Huffman, Fr., 6-1, 170

      DB: Jaqueraius Thomas, Carver-Montgomery, Sr., 5-10, 175

      P: Connor Wathen, Hueytown, Sr., 5-10, 160

      ATH: Brendon Byrd, Spanish Fort, Jr., 6-1, 195

      ATH: Jamarion Lewis, Eufaula, Sr., 6-0, 210

COACH OF THE YEAR

      Drew Gilmer, Clay-Chalkville

CLASS 5A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Alex Young, Pleasant Grove, Sr., 6-3, 198

      RB: Jamarion Burnett, Andalusia, So., 6-0, 185

      RB: Quinshon Judkins, Pike Road, Sr., 6-0, 212

      RB: DeMarcus Lacey, Pleasant Grove, Sr., 6-0, 190

      WR: Ja’Kobi Albert, Fairfield, Sr., 6-0, 170

      WR: Dalton Bailey, Sipsey Valley, Sr., 6-1, 185

      WR: Raygan Edmondson, Douglas, Sr., 6-2, 190

      OL: Anez Coper, Pleasant Grove, Sr., 6-6, 360

      OL: Vysen Lang, Pike Road, Jr., 6-5, 335

      OL: Damon Parr, Alexandria, Sr., 6-6, 332

      OL: Luke Stringer, UMS-Wright, Sr., 6-2, 250

      OL: Lucas Taylor, St. Paul’s, Sr., 6-4, 305

      PK: Grant Carpenter, UMS-Wright, Sr., 6-2, 197

Defense

      DL: Holden Aran, UMS-Wright, Sr., 6-2, 205

      DL: Khurtiss Perry, Pike Road, Sr., 6-2, 265

      DL: E.J. Simmons, Central-Clay Co., Sr., 6-3, 215

      DL: Braxton Tucker, Alexandria, Sr., 6-4, 235

      LB: Bo Carrington, St. Paul’s, Sr., 6-0, 195

      LB: Robert Courtney, UMS-Wright, Sr., 6-1, 212

      LB: Michael Hourel Jr., Andalusia, Sr., 6-1, 190

      LB: Jake Upton, Alexandria, Sr., 6-2, 210

      DB: Tanner Chambers, Leeds, Sr., 5-11, 170

      DB: Markell Jordan, Pleasant Grove, Sr., 5-11, 180

      DB: Dakaari Nelson, Selma, Jr., 6-3, 200

      DB: LaQuan Robinson, Greenville, Sr., 6-2, 195

      P: Zander Baird, Beauregard, Sr., 5-11, 192

Athlete

      Cole Blaylock, UMS-Wright, Jr., 6-0, 181

      Iverson Hooks, Pike Road, Sr., 5-11, 170

      Parker Martin, Fairview, Sr., 5-10, 170

      Javais McGhee, Alexandria, Sr., 6-0, 175

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Drew Seymore, Demopolis, Sr., 6-1, 165

      RB: Khalifa Keith, Parker, Jr., 6-1, 217

      RB: Logan Pate, Guntersville, Sr., 5-10, 200

      RB: Maleek Pope, Sylacauga, Sr., 5-10, 190

      WR: Nabryan Adams, Parker, Sr., 5-7, 160

      WR: Brandon Fussell, Guntersville, Jr., 6-1, 175

      WR: Cam Harris, Pleasant Grove, Sr., 6-2, 188

      OL: Jackson Bartee, Leeds, Sr., 5-11, 283

      OL: Ethan Bice, Fairview, Sr., 6-0, 250

      OL: Malachi Carney, Pleasant Grove, Sr., 6-4, 280

      OL: Curtis Peagler, Demopolis, Sr., 6-4, 346

      OL: Brody Stewart, Andalusia, Jr., 6-3, 310

      PK: Cleat Forrest, Alexandria, Fr., 5-9, 155

Defense

      DL: DeRaiven Crawford, Center Point, Sr., 6-1, 245

      DL: Kavion Henderson, Leeds, So., 6-3, 237

      DL: James Vassar, Lee-Huntsville, Sr., 6-3, 282

      DL: Braylon Woods, Pleasant Grove, Sr., 6-1, 235

      LB: Charles Gray, Parker, Sr., 6-0, 210

      LB: Braylon Jordan, Pleasant Grove, Jr., 6-1, 225

      LB: Bryce Moore, Ardmore, Sr., 5-9, 209

      LB: Dylan Walker, Selma, Sr., 6-2, 220

      DB: Christopher Bracy, St. Paul’s, Jr., 6-1, 180

      DB: KeMarius Horne, Center Point, So., 5-11, 170

      DB: Jeremy Odem, Sylacauga, Sr., 6-0, 157

      DB: Korbyn Pitts, Boaz, Jr., 5-9, 140

      P: Clay Yates, Central-Clay Co., Sr., 6-1, 190

Athlete

      Eli Frost, Fairview, So., 5-10, 170

      Anthony Rogers, Pike Road, Fr., 5-11, 175

      Antonio Ross, Alexandria, Jr., 6-2, 192

      Demir Smith, LeFlore, Sr., 6-2, 185

HONORABLE MENTION

      QB: Eric Handley, Fairfield, So., 6-2, 190

      QB: William Shelton, Parker, Sr., 6-0, 170

      RB: Elisha McNeil, Central-Clay Co., Sr., 6-1, 185

      RB: Conner Warhurst, Russellville, Jr., 6-2, 190

      WR: TJ King, Russellville, Jr., 6-1, 170

      WR: Tadarrius Parker, Pleasant Grove, Sr., 5-11, 175

      OL: Ahmad Harris, Parker, Sr., 6-3, 240

      OL: DaMare’ Moore, Faith-Mobile, Jr., 6-1, 280

      PK: Elijah Guyton, Fairview, Sr., 6-1, 175

      DL: Cooper Mann, Holtville, Sr., 6-2, 235

      DL: Cade Rouse, Corner, Jr., 6-0, 220

      LB: Mikey Forney, Holtville, Sr., 6-3, 210

      LB: Nathan Steiner, Elberta, Sr., 5-11, 210

      DB: Suyeta DrowningBear, West Point, Sr., 5-7, 148

      P: Nik Peerson, Charles Henderson, So., 5-9, 145

      ATH: Kyan Maloy, Beauregard, Jr., 5-10, 169

COACH OF THE YEAR

      George Redding, Fairview

CLASS 4A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Walter Taylor III, Jackson, Sr., 6-5, 220

      RB: Joseph Anderson, Montevallo, Sr., 5-11, 208

      RB: Mason Cartee, Priceville, Jr., 5-10, 175

      RB: Tae Meadows, Handley, Sr., 5-9, 185

      WR: Tylen Campbell, Jackson, Sr., 5-10, 180

      WR: Antonio Kite, Anniston, Sr., 6-2, 180

      WR: Knute Wood, Brooks, Sr., 6-4, 185

      OL: Tyler Cappi, Priceville, Sr., 6-2, 300

      OL: Cayden Kritner, Oneonta, Sr., 6-2, 275

      OL: Ryqueze McElderry, Anniston, Jr., 6-4, 320

      OL: Will Spain, Gordo, Sr., 6-2, 260

      OL: Kaden Young, Madison Academy, Sr., 6-5, 300

      PK: Ezra Sexton, St. Michael, Jr., 5-10, 170

Defense

      DL: Kendrick Ball, White Plains, Sr., 5-11, 215

      DL: Kobe Harper, Oneonta, Sr., 6-1, 245

      DL: Dearion Prothro, Cleburne Co., Jr., 6-1, 255

      DL: Michael Towner, Vigor, Jr., 6-2, 245

      LB: Luke Hodge, Oneonta, Sr., 6-2, 225

      LB: Brandon Purifoy, Vigor, So., 5-9, 170

      LB: Deuce Spurlock, Madison Academy, Sr., 6-2, 220

      LB: Robert Woodyard, Williamson, Sr., 6-3, 235

      DB: CJ Gresham, Cherokee Co., Sr., 6-2, 175

      DB: Jaden Lawson, Mobile Christian, Sr., 5-11, 174

      DB: Kyler Murks, Brooks, Sr., 6-0, 170

      DB: Lawson Neil, Gordo, Sr., 5-10, 170

      P: Brennan Davis, Dora, Sr., 6-0, 150

Athlete

      Sawyer Deerman, American Christian, Jr., 5-10, 180

      Tanner Malin, Good Hope, Sr., 5-11, 172

      Collin Moon, Oneonta, Sr., 5-11, 190

      Will Stokes, Madison Academy, Sr., 5-10, 170

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Tanner Bailey, Gordo, Sr., 6-1, 195

      RB: Ethan Anderson, Good Hope, Sr., 5-9, 179

      RB: Cosner Harrison, St. James, Jr., 6-0, 200

      RB: Walker O’Steen, White Plains, Sr., 6-2, 185

      WR: Chance Henderson, American Christian, Jr., 6-2, 185

      WR: Nic Strong, Randolph, Jr., 5-11, 175

      WR: Jakoby Zachary, Jacksonville, Sr., 5-11, 170

      OL: Donovan Cotton, St. Michael, Sr., 6-8, 285

      OL: Eric Lang, Williamson, Sr., 6-3, 310

      OL: Cooper Shafer, American Christian, Sr., 6-5, 240

      OL: Jay Watts, Cherokee Co., Sr., 6-3, 295

      OL: Jack Wimberly, Randolph, Sr., 6-3, 270

      PK: Steven Taylor, St. John Paul II, Jr., 6-2, 170

Defense

      DL: Cole Dennis, Montevallo, Sr., 5-11, 260

      DL: Tae Diamond, Cherokee Co., Fr., 5-10, 215

      DL: Brendan Parsons, Northside, So., 6-0, 220

      DL: Jacob Sanford, Etowah, Sr., 6-1, 250

      LB: Jager Burns, Good Hope, Sr., 6-0, 198

      LB: Abraham Daniels, Vigor, Sr., 6-1, 220

      LB: Quintavious Long, Jacksonville, Sr., 6-1, 200

      LB: Jalen Pickens, Jackson, Jr., 6-0, 195

      DB: Paydon Bagwell, Good Hope, Sr., 5-11, 158

      DB: Conner Goodson, Randolph, Jr., 5-11, 170

      DB: Colin Swindle, Oneonta, Sr., 5-11, 175

      DB: Jordan West, Handley, Jr., 6-0, 173

      P: Nathan Roubik, Mobile Christian, Sr., 6-1, 179

Athlete

      Ben Capps, Gordo, Sr., 6-1, 205

      Jayden Lewis, Anniston, So., 6-0, 170

      Damien Ramsey, Cherokee Co., Sr., 6-0, 220

      Jakobe Shaw, Williamson, Sr., 5-7, 140

HONORABLE MENTION

      QB: Andrew Hunter, Randolph, Jr., 6-2, 165

      QB: Jim Ogle, Jacksonville, So., 6-3, 185

      RB: Jacori Barnes, Vigor, So., 5-8, 205

      RB: Devontae Cantrell, Cleburne Co., Jr., 5-10, 165

      WR: Omareon Finch, Etowah, Jr., 6-2, 175

      WR: Brennan Maye-Jordan, Vigor, Sr., 5-10, 175

      OL: Kaiden Arnold, Escambia Co., Jr., 6-7, 365

      OL: Tristan Holmes, Priceville, Sr., 5-9, 180

      PK: Daniel Mejia, Cherokee Co., Sr., 5-10, 165

      DL: Walter Goggins, Deshler, Jr., 6-1, 260

      DL: Christian Ross, Dale Co., Jr., 6-4, 215

      LB: Jake Langlois, Priceville, Jr., 6-0, 180

      LB: Grayshaun Swain, Anniston, Fr., 6-3, 215

      DB: Kial Cottingham, Montevallo, Sr., 5-10, 165

      P: Dylan Harris, Ashville, Sr., 6-1, 180

      ATH: Brady Cunningham, North Jackson, Sr., 5-8, 130

      ATH: Anthony Mix Jr., Vigor, Sr., 6-3, 215

COACH OF THE YEAR

      Phil Phillips, Oneonta

CLASS 3A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Jack Hayes, Piedmont, Jr., 6-0, 195

      RB: Jeremiah Cobb, Catholic-Montgomery, Jr., 5-11, 185

      RB: Jashawn Cooper, Montgomery Academy, Jr., 6-0, 230

      RB: Eli Ennis, Ohatchee, Sr., 6-1, 205

      WR: Austin Estes, Piedmont, Sr., 5-9, 165

      WR: Jalen McCants, Saks, Sr., 5-10, 190

      WR: Derick Smith, Southside-Selma, So., 6-1, 175

      OL: Brayden Dempsey, Walter Wellborn, Sr., 5-10, 230

      OL: Ben Newton, Thomasville, Sr., 6-3, 320

      OL: Steven Raney, Piedmont, Sr., 6-0, 230

      OL: Hudson Whitt, Montgomery Academy, Sr., 6-1, 220

      OL: Tucker Wilks, Fyffe, Fr., 6-0, 215

      PK: Grayden Flowers, Trinity, Jr., 5-9, 165

Defense

      DL: Austin Mulligan, Fyffe, Sr., 6-2, 210

      DL: AJ Odom, Oakman, Sr., 6-3, 235

      DL: Noah Reedy, Piedmont, Sr., 6-2, 190

      DL: Braelan Robinson, Saks, Sr., 5-10, 260

      LB: TJ Dudley, Catholic-Montgomery, sr., 6-3, 225

      LB: Joe Handey, Trinity, Sr., 6-2, 200

      LB: Wyatt Reaves, Ohatchee, Sr., 6-0, 210

      LB: Landon Smart, Piedmont, Sr., 6-2, 220

      DB: Jamal Cooper, Montgomery Academy, Sr., 5-11, 195

      DB: Shon Elston, Saks, Sr., 5-6, 160

      DB: Kesharvius Jones, Hillcrest-Evergreen, Sr., 6-1, 180

      DB: Jourdan Thomas, Catholic-Montgomery, Sr., 6-2, 200

      P: Zeb Vickery, Flomaton, Sr., 6-2, 195

Athlete

      Omarion Foster, Piedmont, Sr., 6-3, 190

      Mac McClinton, Trinity, Sr., 5-10, 185

      Jaylen Nobles, Slocomb, Sr., 6-1, 220

      Christopher Thomas, Southside-Selma, Sr., 5-10, 170

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Caleb McCreary, Catholic-Montgomery, So., 5-10, 185

      RB: Jarius Houston, Chickasaw, Jr., 5-9, 165

      RB: Matt Likely, Hillcrest-Evergreen, Sr., 5-10, 200

      RB: Jaylen Murry, Wicksburg, Jr., 6-0, 205

      WR: Sawyer Hughes, Sylvania, Sr., 6-3, 180

      WR: Jaxon Timmerman, J.B. Pennington, Jr., 6-1, 155

      WR: Will Wells, Houston Academy, Jr., 6-2, 165

      OL: Lane Belue, Lauderdale Co., Sr., 6-4, 218

      OL: Les Gaillard, Bayside Academy, Sr., 6-4, 265

      OL: Austin Lambeth, Flomaton, Sr., 6-4, 245

      OL: Zody McMillan, T.R. Miller, Sr., 6-3, 360

      OL: Trey Thomas, Oakman, Sr., 5-11, 255

      PK: Alex Kohn, Montgomery Academy, Sr., 5-10, 160

Defense

      DL: Javen Augustus, Catholic-Montgomery, Sr., 6-5, 220

      DL: John Herring, Phil Campbell, Sr., 6-3, 200

      DL: Cole Jennings, Opp, Sr., 6-2, 240

      DL: Ronald Stallworth, Hillcrest-Evergreen, Sr., 5-10, 295

      LB: Chris Bouler, Thomasville, Sr., 5-10, 180

      LB: Gage Mims, T.R. MIller, Sr., 6-1, 210

      LB: Alex Partin, Bayside Academy, Sr., 6-2, 195

      LB: Nigel Walker, Montgomery Academy, Sr., 6-3, 195

      DB: Kylon Griffin, Catholic-Montgomery, Sr., 6-0, 190

      DB: Ethan Hamm, Lauderdale Co., Sr., 6-1, 215

      DB: Demarion Hicks, Chickasaw, Sr., 6-1, 170

      DB: Landon Lindsey, T.R. Miller, Sr., 6-1, 172

      P: Gabe Russo, Catholic-Montgomery, Jr., 6-1, 215

Athlete

      ZaZa Lindsey, Opp, Sr., 5-11, 170

      Jay Loper, Bayside Academy, Sr., 5-11, 175

      Kaedyn Marchbanks, Oakman, Sr., 5-10, 165

      Colby Miller, Vinemont, Sr., 6-0, 160

HONORABLE MENTION

      QB: Sean Parnell, Saks, Sr., 6-0, 200

      QB: Brody Smith, Sylvania, Sr., 6-2, 185

      RB: Jaylon Byrd, Lauderdale Co., Jr., 5-9, 170

      RB: Devon Daniel, Carbon Hill, Jr., 6-0, 205

      WR: Ja’borri McGhee, Winfield, Sr., 6-1, 200

      WR: Tae Spears, Southside-Selma, Sr., 6-0, 170

      OL: Brock Cotton, Winfield, Sr., 5-10, 260

      OL: Jaden Palms, Chickasaw, Sr., 6-0, 250

      PK: Asael Morin, Slocomb, Sr., 5-10, 190

      PK: Sloan Smith, Piedmont, Jr., 6-0, 150

      DL: Rondarius Griffin, Reeltown, Sr., 6-1, 255

      DL: Kameron Hogan, Danville, Sr., 6-0, 220

      LB: Deniro Goode, Saks, Sr., 6-1, 190

      LB: Brady Moore, Clements, Jr., 5-11, 240

      DB: Deontay Averitt, Flomaton, Jr., 5-9, 165

      DB: Nelson Hall, Opp, So., 5-10, 180

      P: Wardrellis Cox, Dadeville, Jr., 5-8, 164

      P: Carson Springer, Montgomery Academy, Jr., 5-11, 175

      ATH: Mariyon Johnson, Southside-Selma, Sr., 6-3, 180

      ATH: Zach Kittrell, Bayside Academy, Sr., 6-0, 175

COACH OF THE YEAR

      Steve Smith, Piedmont

CLASS 2A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Logan Washburn, Cleveland, Sr., 5-11, 190

      RB: Kamore Harris, B.B. Comer, So., 6-2, 235

      RB: Emmanuel Henderson, Geneva Co., Sr., 6-1, 190

      RB: D’Quez Madden, Lanett, Sr., 6-1, 185

      WR: Cooper Austin, Spring Garden, Sr., 5-11, 170

      WR: Pierce Gilliland, Cleveland, Sr., 5-10, 180

      WR: Ben Hall, Southeastern-Blount, Jr., 6-1, 165

      OL: D’Andre Chandler, Tanner, Sr., 5-8, 321

      OL: Braeden Collins, Leroy, Sr., 5-8, 220

      OL: Arturo Escamilla, Cleveland, Sr., 6-1, 300

      OL: Koby Keenum, Mars Hill Bible, Jr., 6-4, 305

      OL: JaMichael Pugh, Clarke Co., Jr., 5-10, 240

Defense

      DL: Bryston Dixon, Leroy, Jr., 6-2, 233

      DL: Keldric Faulk, Highland Home, Jr., 6-6, 250

      DL: Caden Story, Lanett, Sr., 6-5, 270

      DL: Antavious Woody, LaFayette, Sr., 6-5, 252

      LB: Karter Adams, Cleveland, Sr., 5-10, 185

      LB: Chrystyile Caldwell, Elba, Sr., 6-2, 212

      LB: John Murphy, B.B. Comer, Sr., 5-10, 175

      LB: C.J. Toles, Highland Home, Sr., 5-7, 220

      DB: Jammarian Johnson, Clarke Co., Sr., 6-2, 180

      DB: Chris Pearson, Orange Beach, Jr., 6-1, 185

      DB: Olin Pruitt, Sand Rock, Sr., 5-9, 150

      DB: Damian Thompson, Mars Hill Bible, So., 6-0, 180

      P: Tanner Patton, G.W. Long, Jr., 6-2, 160

Athlete

      Anthony Johnson, Midfield, Sr., 6-1, 170

      Ryker Morgan, Winston Co., Sr., 5-11, 163

      Nikki Taylor, Luverne, Sr., 5-10, 160

      Jack Traffanstedt, Lexington, Sr., 5-10, 170

      Pace Young, Clarke Co., Jr., 5-9, 170

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: TyJarian Williams, Aliceville, Jr., 6-2, 195

      RB: Ron Johnson, Clarke Co., Sr., 5-9, 175

      RB: Tyler Smith, Cleveland, Jr., 5-9, 185

      RB: Jordan Smith, Ariton, Jr., 5-10, 180

      WR: Tyler Craft, Ranburne, Sr., 6-4, 200

      WR: Thad Pearce, West End-Walnut Grove, Jr., 5-10, 160

      WR: Skyler Townsend, Tanner, So., 6-2, 165

      OL: Tuff Hand, Ariton, Sr., 6-1, 250

      OL: JD Martin, Pisgah, So., 6-0, 225

      OL: Aiden Smith, Hatton, Sr., 6-0, 280

      OL: Braden Stafford, Hatton, Jr., 6-3, 290

      OL: Johnny Thomas, Lanett, Sr., 6-3, 260

Defense

      DL: Landon Gowens, Spring Garden, Sr., 6-2, 215

      DL: Carson Hall, Ranburne, Jr., 6-4, 285

      DL: Jake McCluskey, Mars Hill Bible, Sr., 6-0, 240

      DL: P.J. Rich, Luverne, Sr., 6-0, 220

      LB: Jackson Chancey, G.W. Long, Sr., 6-1, 210

      LB: Lakendrick Jordan, Luverne, So., 6-2, 175

      LB: Cade Mitchell, Ranburne, Sr., 5-11, 185

      LB: Halston Morris, Lexington, Sr., 5-10, 160

      DB: Dominik Blair, Section, Sr., 5-9, 165

      DB: Bryant Story, Lanett, Sr., 5-11, 155

      DB: Noah Wheeler, Sulligent, Sr., 5-10, 145

      DB: Brayden Whitehead, G.W. Long, So., 5-11, 165

      P: Briley Kerby, Hatton, Jr., 5-11, 175

Athlete

      Jacob Cornejo, Sand Rock, So., 6-0, 210

      Nick Diaz, Highland Home, Sr., 6-1, 215

      Jermarey Lawson, Vincent, Sr., 6-1, 185

      Jorwayne Robinson, Clarke Co., Sr., 5-10, 180

      Tray Youngblood, Vincent, Jr., 6-0, 155

HONORABLE MENTION

      QB: Ian Senn, Ariton, So., 6-1, 165

      QB: Shaun Swofford, Ranburne, Fr., 6-1, 160

      RB: Andrew Floyd, Spring Garden, Sr., 5-7, 180

      WR: Jaxon Langley, Ranburne, Sr., 5-11, 175

      OL: Javontae Bradley, Clarke Co., Jr., 6-3, 220

      PK: None.

      DL: Jakeem Fletcher, Tanner, Sr., 6-2, 280

      DL: Ben Shears, Clarke Co., Sr., 6-2, 220

      LB: Alanteo Cheeks, Lanett, Sr., 6-1, 210

      LB: Demetri Sudduth, Lamar Co., Sr., 5-10, 215

      DB: DreVon Lee, Isabella, So., 5-9, 145

      P: None.

      ATH: Grayson Roe, Leroy, Sr., 6-0, 180

COACH OF THE YEAR

      Gardner Gilliland, Cleveland

CLASS 1A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Brayden Kyle, Decatur Heritage, Sr., 6-2, 225

      RB: Gage Alexander, Hubbertville, Sr., 6-1, 185

      RB: Eian Bain, Valley Head, Jr., 5-8, 170

      RB: Parker Woodham, Woodland, Sr., 5-8, 175

      WR: Daniel Cooper, Hackleburg, Jr., 6-0, 165

      WR: Alex Malone, Decatur Heritage, Sr., 6-1, 175

      WR: Jordan Turner, Ragland, Jr., 6-3, 185

      OL: Trevon Blackmon, Maplesville, Sr., 6-8, 400

      OL: Calen Houston, Woodland, Sr., 6-4, 320

      OL: Briley Mitchell, Gaylesville, Jr., 6-1, 290

      OL: Saxon Sample, Decatur Heritage, Sr., 6-0, 225

      OL: Tyler Ward, Sweet Water, Sr., 5-11, 240

      PK: Landon Sanchez, Maplesville, Jr., 5-10, 258

Defense

      DL: Preston Burt, Cedar Bluff, Sr., 5-11, 175

      DL: Michael Alan Cole, Sweet Water, Sr., 6-1, 240

      DL: Terel Crayton, Notasulga, Sr., 5-11, 205

      DL: Montavius Orr, R.A. Hubbard, Sr., 6-0, 300

      LB: Kedrick Brown, Brantley, Jr., 6-0, 218

      LB: Ethan Courtney, Ragland, So., 5-10, 195

      LB: Korbit Sommerville, Pickens Co., So., 5-10, 180

      LB: Hermanski Todd, Keith, Sr., 5-11, 220

      DB: Keyondrick Cobb, R.A. Hubbard, Sr., 6-2, 185

      DB: Jacob Burleson, Cedar Bluff, Sr., 6-1, 200

      DB: Anthony Lumpkin, Keith, Sr., 5-11, 160

      DB: Landon Morrow, Marion Co., Jr., 6-6, 220

      P: Tanner Parr, Berry, Sr., 6-1, 180

Athlete

      Javion Belle, Pickens Co., Sr., 6-2, 210

      Keylon Higgins, Gaylesville, Jr., 6-3, 255

      Jaland Lewis-Horton, Sweet Water, Sr., 6-1, 215

      Tyrese Mccullough, Notasulga, So., 5-7, 150

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Owen Schall, Ragland, Sr., 5-7, 155

      RB: Christian Dunning, Sweet Water, Sr., 5-10, 200

      RB: Jashaslin James, Winterboro, Sr., 5-11, 220

      RB: Jacob Marable, Wadley, Sr., 5-8, 155

      WR: Jacoris Barnes, Pickens Co., Sr., 6-0, 170

      WR: Morel Edwards, Brantley, Sr., 5-10, 158

      WR: Jayln Jones, Keith, Sr., 5-10, 180

      OL: Tyler Cooper, Meek, Jr., 5-11, 230

      OL: Demetric Edwards, Linden, Jr., 6-3, 340

      OL: Dylan Kinard, Cedar Bluff, Jr., 6-2, 290

      OL: Derrick Ingram, Central-Hayneville, Sr., 6-4, 320

      OL: Jake McDonald, Sumiton Christian, Sr., 5-11, 212

      PK: Justin Tirado, Notasulga, Sr., 5-10, 220

Defense

      DL: Xander Morrow, Marion Co., Sr., 6-5, 220

      DL: Jamari Payne, Loachapoka, Jr., 6-3, 251

      DL: Michael Reynolds, Gaylesville, Sr., 6-0, 215

      DL: Dawson Youngblood, Hubbertville, Sr., 6-1, 245

      LB: Antonio Jones, Linden, Jr., 6-2, 245

      LB: Tyler Ingle, Sumiton Christian, Sr., 5-10, 185

      LB: Nash Rippen, Decatur Heritage, Sr., 6-2, 210

      LB: Walker Thomson, Sweet Water, Sr., 5-10, 195

      DB: Tyler Founds, Decatur Heritage, Sr., 6-0, 175

      DB: JC Hart, Loachapoka, Jr., 6-3, 183

      DB: Daquan Pittman, Brantley, Sr., 5-10, 165

      DB: Lazavier Waters, Linden, Jr., 6-1, 165

      P: Owen Hendry, Millry, Sr., 6-4, 192

Athlete

      Braxton Brooks, Samson, Sr., 5-9, 170

      Brady Harrison, Maplesville, Sr., 5-8, 165

      Jakavion Jackson, Maplesville, Jr., 5-10, 155

      Zane Weeks, Florala, Jr., 6-1, 185

HONORABLE MENTION

      QB: Tucker Kilcrease, Brantley, Sr., 6-2, 190

      QB: Blaise Vickery, Hackleburg, Fr., 6-1, 180

      RB: Jumall Buchanan, Wadley, Sr., 5-8, 168

      RB: Robert Shine, Brantley, Jr., 6-0, 228

      WR: Jquan Stewart, Millry, Fr., 5-9, 150

      OL: Kai Dunn, Brantley, Sr., 6-3, 297

      OL: Romeo Presseley, Brantley, So., 5-10, 286

      PK: None.

      DL: Cole Gray, Maplesville, Sr., 5-11, 227

      DL: Blu Herren, Woodland, Jr., 6-2, 270

      LB: Jerel Crayton, Notasulga, Sr., 6-0, 205

      DB: None.

      P: None.

      ATH: Troy McKinney, Winterboro, Sr., 5-9, 160

COACH OF THE YEAR

      Shenan Motley, Wadley

AISA

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

      QB: Rob Rose, Autauga Academy, Sr., 6-1, 175

      RB: Jordan Benbrook, Chambers Academy, Sr., 5-10, 205

      RB: Karl Ligon, Autauga Academy, Sr., 5-10, 180

      RB: Deveren Wilkins, Pickens Academy, Sr., 5-8, 175

      WR: Sam Bloodworth, Fort Dale Academy, Sr., 6-1, 185

      WR: Trevor Rodie, Edgewood, Sr., 6-3, 175

      WR: Jack Standeffer, Tuscaloosa Academy, Sr., 5-11, 170

      OL: Jackson Earnhart, Lee-Scott, Sr., 6-0, 275

      OL: Jack Gibson, Patrician, Jr., 5-11, 240

      OL: Trevor Hill, Bessemer Academy, Sr., 6-1, 260

      OL: Tomorrion Knight, Escambia Academy, Sr., 6-0, 355

      OL: Keith Williams, Pike Liberal Arts, Jr., 6-2, 295

      K: Alan Alvarez, Fort Dale Academy, So., 5-11, 160

Defense

      DL: Justus Adams, Cornerstone-Columbiana, Sr., 6-1, 200

      DL: David Clifton, Wilcox Academy, Sr., 6-2, 205

      DL: Kross Colley, Chambers Academy, Sr., 6-1, 215

      DL: Walker Whitehead, Jackson Academy, Jr., 6-2, 265

      LB: Chandler Box, Pickens Academy, Sr., 6-0, 258

      LB: Trey Jones, Morgan Academy, Sr., 6-0, 210

      LB: Phillip Lancaster, Tuscaloosa Academy, Sr., 5-11, 190

      LB: Teron Wright, Macon-East, Sr., 5-10, 180

      DB: Tate Boykin, Patrician, Jr., 5-10, 165

      DB: Clayton Hussey, Lowndes Academy, So., 6-3, 170

      DB: Wilson King, Tuscaloosa Academy, Sr., 6-2, 190

      DB: Samad Muhammad, Bessemer Academy, Sr., 6-0, 195

      P: John Gabehart, Autauga Academy, Jr., 5-11, 215

Athlete

      AJ Harris, Glenwood, Jr., 6-1, 180

      Bubba Nettles, Escambia Academy, Sr., 6-1, 190

      Landon Sims, Escambia Academy, Sr., 6-2, 185

      TY Trammell, Chambers Academy, Sr., 5-9, 175

SECOND TEAM-ALL-STATE

Offense

      QB: Cason Eubanks, Pike Liberal Arts, Sr., 5-8, 165

      RB: Joseph Barnes, Jackson Academy, Sr., 5-8, 160

      RB: Josh Bonner, Banks Academy, Jr., 5-9, 175

      RB: John Allen Ingram, Morgan Academy, Jr., 5-10, 160

      WR: Cink Minter, Morgan Academy, Sr., 6-2, 175

      WR: Josh Palmer, Autauga Academy, Jr., 6-5, 215

      WR: James Wright, Autauga Academy, Sr., 6-1, 185

      OL: Triston Bedell, Sparta, Sr., 6-2, 260

      OL: Bryson Boone, Edgewood, Jr., 6-0, 225

      OL: Mel Capurs, Autauga Academy, Sr., 6-3, 305

      OL: Chris Long, Escambia Academy, Sr., 6-0, 310

      OL: JP Pugh, Macon-East, Sr., 6-2, 245

      K: Shawn Pierce, Autauga Academy, Sr., 5-11, 190

Defense

      DL: De’Marion Daniels, Banks Academy, Jr., 6-3, 260

      DL: O’Ronde Henderson, Autauga Academy, Sr., 5-11, 295

      DL: Jay Lindsey, Patrician, So., 6-5, 215

      DL: Braydon Moncus, Chambers Academy, Sr., 6-2, 310

      LB: Kam Baker, Pike Liberal Arts, Sr., 6-2, 230

      LB: Clark Ezell, Patrician, Jr., 5-10, 205

      LB: DJ Harris, Bessemer Academy, Jr., 6-0, 205

      LB: Jaden Stevens, Escambia Academy, Sr., 6-0, 225

      DB: Ian Foster, Pike Liberal Arts, Jr., 5-11, 175

      DB: Caden Henry, Autauga Academy, Sr., 6-0, 170

      DB: Parker Strickland, Macon-East, Sr., 5-10, 175

      DB: John White, Chambers Academy, Sr., 6-1, 175

      P: Ethan Alford, Fort Dale Academy, So., 5-10, 180

Athlete

      Dakota Baxter, Jackson Academy, Sr., 6-4, 200

      Tyler Daniels, Macon-East, Sr., 6-2, 190

      Zakevin Pennington, Pike Liberal Arts, Sr., 6-0, 185

      Trinity McDonald, Monroe Academy, Sr., 6-1, 180

HONORABLE MENTION

      QB: Dallas Crow, Glenwood, So., 5-10, 175

      QB: Tyler Tyus, Lowndes Academy, Sr., 5-10, 185

      RB: Gabe Spencer, Macon-East, Jr., 5-8, 180

      WR: Spud Conway, Chambers Academy, Sr., 5-10, 165

      WR: Bryson Pate, Sparta, Sr., 6-4, 170

      OL: Josh Dailey, Bessemer Academy, Jr., 6-3, 275

      OL: Colton Jones, Edgewood, Sr., 6-2, 255

      DL: Frankie Jefcoat, Pike Liberal Arts, Sr., 5-11, 215

      DL: Trey Thomas, Lowndes Academy, Jr., 5-11, 175

      LB: Dalan Bush, Lee-Scott, Jr., 5-11, 215

      LB: Cooper Dansby, Lowndes Academy, So., 5-9, 155

      DB: None.

      P: Andrew Thomas, Morgan Academy, Sr., 6-3, 170

      K: Watters Box, Lowndes Academy, Fr., 5-10, 165

      K: Wade Mason, Morgan Academy, Sr., 6-0, 155

      ATH: Warren Goodwin, Cornerstone-Columbiana, Sr., 6-2, 225

      ATH: Parker Spears, Sparta, Sr., 6-3, 220

COACH OF THE YEAR

      Shane Moye, Lowndes Academy

Scores and stories from around Central Alabama. More than just a sports Article.

Support Our Family!

These businesses support us, please support them!
BRowns Pest Control
http://www.ppsriverregion.com/
Advertisement
Advertisement

Latest

Facebook

More in Featured